[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 7، شماره 4 - ( 10-1399 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 1-7 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه بین سلامت معنوی و مشخصات دموگرافیک بر رضایت جنسی زنان مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی شهر قم
فاطمه دهقانی ، مجید ضرغام* ، ذبیح الله قارلی پور
گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم، قم، ایران.
چکیده:   (115 مشاهده)
سابقه و هدف: فعالیت جنسی یکی از اساسی‌ترین ابعاد در زندگی انسان بوده و یکی از شاخص‌های مهم رضایت‌مندی زوج از یکدیگر، رضایت جنسی می‌باشد. در حقیقت، رضایت جنسی یکی از مؤلفه‌های مهم و از جمله متغیرهای مهم در رضایت زناشویی است که نقش و اهمیت بسیار برجسته‌ای در تحکیم و ثبات خانواده دارد. از آنجایی که تاکنون پژوهشی در این زمینه صورت نگرفته است، بر آن شدیم تا مطالعه‌ای را با هدف بررسی رابطه بین سلامت معنوی و ویژگی‌های جمعیت‌شناختی با رضایت جنسی زنان مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی شهر قم انجام دهیم .
روش کار: مطالعه حاضر از نوع توصیفی- تحلیلی- مقطعی و همبستگی بود. نمونه آماری این پژوهش شامل کلیه زنان مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی شهر قم بود. نمونه‌گیری با استفاده از روش نمونه‌گیری چند مرحله‌ای انجام شد. از بین هشت منطقه، چهار منطقه (1،2،4،8) به روش قرعه‌کشی انتخاب شد و به روش تصادفی ساده از هر منطقه، دو مرکز بهداشت انتخاب گردید.
سپس با استفاده از فرمول حجم نمونه، 320 نفر از زنان مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی انتخاب شدند. داده‌ها از طریق پرسشنامه‌های رضایت جنسی متسون و تراپنل و سلامت معنوی پولوتزین و الیسون تکمیل گردیدند. تجزیه و تحلیل داده‌ها در سطح آمار توصیفی (جداول فراوانی، درصد و میانگین) و آمار استنباطی با استفاده از آزمون‌های همبستگی Pearson، Spearman و رگرسیون چند گانه صورت گرفت.
یافته‌ها: یافته‌ها حاکی از آن هستند که همبستگی معنادار و مثبتی بین سلامت معنوی با رضایت جنسی وجود دارد (511/0=P، 01/0=P).
بین سلامت معنوی و رضایت جنسی نیز همبستگی مستقیمی وجود داشت و افرادی که از سلامت معنوی بیشتری برخوردار بودند، رضایت جنسی بالاتری داشتند.
از سوی دیگر بین سن و مدت ازدواج با رضایت جنسی، همبستگی معنا‌دار و معکوسی مشاهده گردید (01/0=P)؛ بدین‌معنا که با افزایش سن و مدت زمان ازدواج، رضایت جنسی کاهش می‌یابد. شایان ذکر است که بین سطح تحصیلات با رضایت جنسی، همبستگی مستقیم و معنا‌داری وجود دارد (003/0=P).
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های به دست آمده، سلامت معنوی را می‌توان به ‌عنوان یکی از روش‌های مناسب جهت افزایش رضایت جنسی زنان دانست. در این راستا با آموزش زنان به صورت بسته‌ و یا کلاس‌های آموزشی (حضوری و مجازی) شاید بتوان رضایت جنسی زنان را تا حدودی افزایش داد.
 
واژه‌های کلیدی: رفتار جنسی، زنان، سلامت معنوی، عملکرد جنسی، معنویت
متن کامل [PDF 630 kb]   (41 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/4/4 | پذیرش: 1399/5/25 | انتشار: 1399/10/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

dehghani F, zargham hajebi M, Gharlipour Z. Relationship of Sexual Satisfaction with Spiritual Health and Demographic Characteristics in Women Referring to Health Centers in Qom. Health Spiritual Med Ethics. 2020; 7 (4) :1-7
URL: http://jhsme.muq.ac.ir/article-1-385-fa.html

دهقانی فاطمه، ضرغام مجید، قارلی پور ذبیح الله. بررسی رابطه بین سلامت معنوی و مشخصات دموگرافیک بر رضایت جنسی زنان مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی شهر قم. Health, Spirituality and Medical Ethics. 1399; 7 (4) :1-7

URL: http://jhsme.muq.ac.ir/article-1-385-fa.htmlدوره 7، شماره 4 - ( 10-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Health, Spirituality and Medical Ethics Health, Spirituality and Medical Ethics
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4256