[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 7، شماره 4 - ( 10-1399 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 8-15 برگشت به فهرست نسخه ها
همبستگی اجتماعی و سلامت معنوی آسیب دیده :توضیح اثرات بوروکراسی ترمینال شرکت نفت خارگ بر زندگی ساکنان بومی
قنبر عمرانی ، سید حسن ملائکه ، سید سعید میرترابی*
استادیار رشته علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
چکیده:   (147 مشاهده)
سابقه و هدف: نفت خام مهم‌ترین محصول صادراتی و رکن مهم اقتصاد کشور است. بخش عمده صادرات نفت ایران از پایانه نفتی خارگ صورت می‌گیرد که انجام آن مستلزم استقرار تأسیسات عظیم نفتی و نهادهای دیوان‌سالار مرتبط با آن در جزیره خارگ می‌باشد. صرف نظر از منافع این مهم بر اقتصاد کشور، بررسی پیامدهای آن بر حیات مردم جزیره در ابعاد مختلف ضروری است. در این راستا، مطالعه حاضر با هدف تبیین پیامدهای فعالیت‌های دیوان‌سالارانه آن در ابعاد فرهنگی و اجتماعی از دیدگاه صاحب‌نظران انجام شد.
روش کار: در پژوهش کیفی حاضر از طریق مصاحبه‌های عمیق نیمه ساختار یافته با افراد کلیدی مطلع و صاحب‌نظر که براساس برآورد پژوهشگران دارای بیشترین اطلاعات درباره موضوع پژوهش بودند، دیدگاه‌های ایشان درباره موضوع پژوهش دریافت شد و در ادامه، داده‌های به دست آمده با استفاده از روش تحلیل محتوای کیفی بررسی گردید.
یافته‌ها: پس از تجزیه و تحلیل داده‌های مصاحبه، کدهای اولیه استخراج شدند که پس از پالایش و طبقه‌بندی آن‌ها، 24 مفهوم شناسایی گردید که این مفاهیم در نهایت، در ذیل پنج مقوله قرار گرفتند. بر این اساس، کاهش سلامت معنوی و آسیب دیدن انسجام اجتماعی ساکنان بومی خارگ، مهم‌ترین پیامد تأسیسات و پایانه نفتی جزیره خارگ در حوزه فرهنگی و اجتماعی می‌باشد.
نتیجه‌گیری: نگاه صرفاً اقتصادی و تکنولوژیک به توسعه و مدرنیته، ناقص و نارسا بوده و بی‌توجهی به ابعاد فرهنگی و اجتماعی آن، تبعات نامطلوبی را برای زندگی افراد به همراه دارد؛ از این رو ضرورت دارد که برای اجتناب از مخاطرات چنین اقداماتی، ابعاد یاد شده در نگاهی جامع و متوازن مورد توجه قرار گیرند.
واژگان کلیدی: انسجام اجتماعی، بوروکراسی، تحلیل محتوای کیفی، خارگ، سلامت معنوی، نفت.
واژه‌های کلیدی: سلامت معنوی، سلامت روانی، رفاه اجتماعی، فرهنگ سیاسی، بوروکراسی
متن کامل [PDF 323 kb]   (47 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/2/9 | پذیرش: 1399/7/28 | انتشار: 1399/10/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

omrani G, malaekeh S H, mirtorabi S S. Impaired Spiritual Health and Social Cohesion: Explaining the Effects of Kharg Oil Terminal Bureaucracy on the Life of the Natives. Health Spiritual Med Ethics. 2020; 7 (4) :8-15
URL: http://jhsme.muq.ac.ir/article-1-378-fa.html

عمرانی قنبر، ملائکه حسن، میرترابی سعید. همبستگی اجتماعی و سلامت معنوی آسیب دیده :توضیح اثرات بوروکراسی ترمینال شرکت نفت خارگ بر زندگی ساکنان بومی. Health, Spirituality and Medical Ethics. 1399; 7 (4) :8-15

URL: http://jhsme.muq.ac.ir/article-1-378-fa.htmlدوره 7، شماره 4 - ( 10-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Health, Spirituality and Medical Ethics Health, Spirituality and Medical Ethics
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4256