[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 7، شماره 3 - ( 7-1399 ) ::
جلد 7 شماره 3 صفحات 25-32 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی امید درمانی با رویکرد اسلامی در مقایسه با امیددرمانی کلاسیک بر عزت نفس و رضایت از زندگی بیماران عروق کرونر قلبی
سید فخرالدین حجازی ، محمد علی جمشیدی ، عباس مسجدی آرانی ، صادق یوسفی ، مرتضی عبدالجباری
چکیده:   (223 مشاهده)
سابقه و هدف: در بیماری عروق کرونر قلب، کاهش عزت نفس و رضایت از زندگی رایج است. هدف پژوهش بررسی اثربخشی امید درمانی با رویکرد اسلامی در مقایسه با امید درمانی کلاسیک بر افزایش عزت نفس و رضایت از زندگی بیماران مبتلا به عروق کرونر قلب بود.
روش کار: در این پژوهش که نوع نیمه آزمایشی با پیش آزمون- پس آزمون و گروه گواه بود. تعداد 45 نفر از بیماران مبتلا به عروق کرونر قلب یکی از بیمارستان های قم، با روش نمونه گیری تصادفی انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ها شامل پرسشنامه‌های امید، عزت نفس و رضایت از زندگی بود. پس از جمع آوری داده‌های پیش آزمون، شرکت کنندگان در سه گروه همتا تقسیم شدند، جلسات مداخله در 8 جلسه‌ی 90 دقیقه‌ای اجرا شد. گروه آزمایشی اصلی، امیددرمانی با رویکرد اسلامی، گروه آزمایشی دوم، امیددرمانی کلاسیک و گروه کنترل، بسته مقابله با استرس، دریافت کردند. پس از آن پس آزمون در تمامی گروه‌ها اجرا شد. داده ها با استفاده از نرم افزار22 SPSS- و با استفاده از آزمون های آزمون لوین، کالموگروف اسمیرنف، و کوواریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: یافته‌های پژوهش حاضر نشان داد که امید درمانی اسلامی و کلاسیک به صورت معناداری موجب افزایش امید، رضایت از زندگی و عزت نفس در افراد مبتلا به بیماری کرونر قلبی می‌شود. و همچنین نتایج حاکی از این است که روش امید درمانی اسلامی در افزایش عزت نفس و رضایت از زندگی، مؤثرتر از امید درمانی کلاسیک است.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج به نظر می رسد امید درمانی اسلامی بطور موثرتری عزت نفس و رضایت از زندگی بیماران مبتلا به کرونر قلبی را افزایش می‌دهد. بنابراین بهره گیری از امید درمانی اسلامی در بیماران مبتلا به عروق کرونر قلبی  و سایر بیماری های مزمن مشابه توصیه می گردد.
 
واژه‌های کلیدی: بیماران عروق کرونر قلب، عزت نفس، رضایت از زندگی، امید درمانی اسلامی، امید درمانی کلاسیک
متن کامل [PDF 450 kb]   (76 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۹/۱/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۹/۶/۲۳
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hejazi S, Jamshidi M A, Masjedi Arani A, Yoosefee S, Abdoljabari M, Heidari M et al . Comparison of the Effects of Islamic and Conventional Approaches to Hope Therapy on Self-esteem and Life Satisfaction of Patients with Coronary Artery Disease. Health Spiritual Med Ethics. 2020; 7 (3) :25-32
URL: http://jhsme.muq.ac.ir/article-1-373-fa.html

حجازی سید فخرالدین، جمشیدی محمد علی، مسجدی آرانی عباس، یوسفی صادق، عبدالجباری مرتضی. اثربخشی امید درمانی با رویکرد اسلامی در مقایسه با امیددرمانی کلاسیک بر عزت نفس و رضایت از زندگی بیماران عروق کرونر قلبی. Health, Spirituality and Medical Ethics. 1399; 7 (3) :25-32

URL: http://jhsme.muq.ac.ir/article-1-373-fa.htmlدوره 7، شماره 3 - ( 7-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Health, Spirituality and Medical Ethics Health, Spirituality and Medical Ethics
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4072