[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 7، شماره 3 - ( 7-1399 ) ::
جلد 7 شماره 3 صفحات 33-42 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی هرزه نگاری در فضای مجازی از دیدگاه اخلاقی، معنویت و پزشکی
صالح غفاری چراتی* ، اسماعیل هادی تبار ، سیدابرهیم قدسی
چکیده:   (223 مشاهده)
پیش زمینه و اهداف: هرزه نگاری در فضای مجازی یکی از چالش های نوظهور و چند بعدی در جامعه محسوب می شود. هر رشته بر حسب دیدگاه خود معیارها، دلایل، دیدگاه و راهکارهای مختلفی ارایه می دهند؛ ولی این پدیده چند بعدی تمامی ابعاد زندگی جوامع بشری در ابعاد فردی و گروهی درگیر کرده و تبعات منفی به جای گذاشته است. اهداف این مطالعه بر تحلیل و تبیین هرزه نگاری از دیدگاه معنویت، اخلاق و پزشکی می باشد که رویکرد حاضر قانونگذاری، به وسیله گفتمان اخلاقی و پزشکی با تاکید بر معنویت افراد انسانی جامعه به چالش کشیده می شود.
 روش کار: مطالعه حاضر به صورت مروری نظامند است که در سال ۱۳۹۸ در پایگاه های اطلاعاتی  داخلی چون مگیران و نورمگز بدون محدودیت زمانی با کلید واژه هرزه نگاری، هرزه نگاری و معنویت، هرزه نگاری و پزشکی، هرزه نگاری و اخلاق انجام شد.
یافته ها: بر اساس معیارها و دلایل مختلف حاکم بر هرزه نگاری رایانه ای اعم از اجتماعی و اخلاقی و هم چنین معیار پزشکی، هرزه نگاران رایانه ای دارای شخصیتی منحرف گونه و بیمار اند، برخلاف نظر قانونی که هرزه نگار رایانه ای را مجرم محسوب و برای آن مجازات در نظر می گیرد، نوشتار حاضر با دیدگاه پزشکی و بر اساس رویکرد معنویت و سلامت جامعه اقدامات اصلاحی، تربیتی و بالینی را به عنوان اقدام مطلوب گزینش کرده است و به سیاست گذاران پشنهاد می کند.
 نتیجه گیری: بر اساس نتایج این مطالعه هرزه نگاری رایانه بیشتر از اینکه یک جرم محسوب شود، دارای تبعات شدیدتری و مخرب تری در سلامت اخلاقی و معنوی فرد دارد؛ این پدیده اثرات منفی روی ابعاد اخلاقی فردی و گروهی  در تمامی سنین دارد و به صورت بالفعل می تواند سلامت یک فرد در تمامی ابعاد آن بطور خاصه سلامت اخلاقی فرد را مختل کند. اختلال در سلامت فردی افراد یک جامعه مساوی با سلامت روانی و معنوی پایین جامعه است.
 
واژه‌های کلیدی: هرزه نگاری رایانه ای، معنویت، مذهبی، اخلاق پزشکی.
متن کامل [PDF 395 kb]   (61 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (40 مشاهده)  
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۹/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۹/۶/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghaffaricherrati S, Haditabar E, Ghodsi S E. Examining pornography in cyberspace from the perspective of ethics, spirituality and medicine. Health Spiritual Med Ethics. 2020; 7 (3) :33-42
URL: http://jhsme.muq.ac.ir/article-1-346-fa.html

غفاری چراتی صالح، هادی تبار اسماعیل، قدسی سیدابرهیم. بررسی هرزه نگاری در فضای مجازی از دیدگاه اخلاقی، معنویت و پزشکی. Health, Spirituality and Medical Ethics. 1399; 7 (3) :33-42

URL: http://jhsme.muq.ac.ir/article-1-346-fa.htmlدوره 7، شماره 3 - ( 7-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Health, Spirituality and Medical Ethics Health, Spirituality and Medical Ethics
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4072